Élesd-Bocskaikert (Nagyvárad)

2019. március 28-án reggel 8 órakor indultunk el Nagyváradra busszal. Sok gyerek még nem járt külföldön, így az ártándi határon való ellenőrzés is izgalmas volt számukra. Első utunk a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség épületegyütteséhez vezetett. A benne található kincstár Szent László hermájával és csontdarabjával felkeltette a gyerekek érdeklődését, figyelmesen hallgatták az idegenvezető ismertetését. Ezt követően megnéztük a Püspöki Palotát, valamint a Kanonok-sort. Térképpel a kezünkben elsétáltunk a belvárosba a Petőfi téren keresztül. A hagyományos erdélyi-magyar stílusban épült csárda a festett bútoros szobáival a székely ház hangulatát idézték. Ez a stílus kissé távol állt a gyerekektől, de érdeklődve fogadták. A tulajdonos kiskutyáját rögtön a szívünkbe zártuk. A szobák elosztása után elkészült a finom vacsoránk is. Másnap reggel svédasztalos reggelivel vártak házigazdáink. Az első nevezetesség, amit megtekintettünk, a nagyváradi vár volt. A Szent László király köré fonódó keresztény legendák ma is körüllengik a várat. Büszkék voltunk tanítványainkra, akik a történelmi és irodalmi ismereteiket felelevenítve válaszoltak a honismereti vezetőnk kérdéseire. Következő állomásunk az Ady Múzeum volt. A Sebes-Körös partján sétálva érkeztünk el a belvárosba. A Republicii (Fő) utca tulajdonképpen a nagyváradi korzó. Várad legnevezetesebb szecessziós, barokk, klasszicista, eklektikus épületei húzódnak itt. Az Unirii (Szent László) tér hét építészeti stílus keveredése. Első épülete a Fekete-Sas Palota. Itt tettünk egy sétát, megcsodálva a gyönyörű félköríves, színes ablakait, díszes virágmotívumait. A Holdas templom holdórája mindenki számára érdekes és ismeretlen volt. A Városháza, az Óratorony és a Nagyváradi Színház épülete, a Szent László-szobor magával ragadott mindenkit. A látogatás során közös városnézésen vettünk részt az élesdi partneriskola tanulóival és pedagógusaival.